IMG 3812 (2) 1
IMG 3812 (2) 1

Narodowe Czytanie w Majdanie

  • Post category:Aktualności

12. edycja ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie miała swoją odsłonę w Majdanie Sieniawskim. „SpotykaMY się” to jedno z działań naszego projektu HORYZONT, który realizujemy w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. Ważne są dla nas międzypokoleniowe spotkania z tymi, którzy pobudzają zainteresowania i pasje młodych ludzi, ukazują wartość z samorozwoju i jego wpływ na rzecz wspólnego dobra. Od początku roku szkolnego intensywnie rozpoczęliśmy działania związane min. z promocją czytelnictwa. Narodowe Czytanie było doskonałą okazją, by doceniać wartość słowa i spotkać się z ważną pozycją polskiej literatury. W tym roku lekturą była najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Na czytanie w Majdanie wybrane zostały fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej opisujące XIX wieczne wesele. Była to wspaniała okazja, by bliżej poznać zwyczaje przedślubne, ślubne i weselne oraz porównać je ze współczesnymi.

W wydarzeniu udział wzięli udział uczennice i uczniowie, wykazując się wspaniałym zaangażowaniem. Ludowe stroje, oprawa muzyczna, scenografia i wyjątkowa obecność gości – członkiń Zespołu Majdaniacy dodały kolorytu, podkreśliły rangę i ubogaciły nasze Narodowe Czytanie. Siostry Emilia i Ola Pigan oraz Przemysław Dyndał na cymbałach rzeszowskich grali polki i krakowiaki, a trzecioklasistki te utwory tańczyły.

Przedstawicielki Zespołu Majdaniacy panie Wanda Działo, Zofia Ładak, Teresa Szlachta i Janina Rzeźnik wspominały swoje wesela sprzed laty, opowiadały o dawnych zwyczajach i prezentowały majdańskie przyśpiewki. Były też ekspertkami w konkursie „Jakie to zboża?”, który wygrali Jakub Stefański, Matylda Winiarska i Ksawery Bednarz rozpoznając żyto, pszenicę i owies. Filip Pokrywka, Ksawery Bednarz, Kacper Działo i Oskar Gąsior z klasy VII stworzyli fantastyczny zespół instrumentalny, który przygrywał znane melodie weselne. Wojciech Szyszka i Kazimierz Pisarczyk z klasy VIII czuwali nad nagłośnieniem uroczystości.

Młodzież wspierali: nauczyciel muzyki pan Michał Rydzik, artystyczne dusze panie, Teresa Mazurek, Dorota Pisarczyk, Joanna Brzyska i Agnieszka Działo. Autorką scenariusza i koordynatorem całości weselnego spotkania była polonistka pani Małgorzata Pokrywka.

To było integracyjne spotkanie pokazujące, jak polska literatura, muzyka i zwyczaje mogą tworzyć międzypokoleniowy łącznik. Radośni uczestnicy weselnego spotkania otrzymali prezenty – zakładki do książek z odciskiem pamiątkowej pieczęci Narodowego Czytania 2023, którą nasza szkoła otrzymała z Kancelarii Prezydenta RP. Na zakładce jest miejsce na staranne zapisanie tytułu czytanego utworu, jego autorki, narysowanie kłosów zbóż, kwiatów, zapisanie i zapamiętanie weselnych słów drużka – drużba. Jak to na prawdziwym weselu bywa, pojawiły się i tańce.

To był radosny dzień mobilizacji twórczej, pokazujący jak można aktywnie uczyć się, jak pobudzać zaangażowanie oraz jak ważna i potrzebna jest wspólnota w działaniu.