rzodzinaulmow
rzodzinaulmow

Rodzina pierwszą szkołą życia

  • Post category:Aktualności

„Złożyli ofiarę życia za swoich bliźnich” – Wiktoria i Józef Ulmowie z dziećmi Stasią, Basią, Władziem, Franiem, Antosiem i Marysią oraz dzieckiem nienarodzonym, zostali wpisani do grona błogosławionych dekretem papieża Franciszka. Uroczystość beatyfikacyjna odbyła się w słoneczną niedzielę 10 września 2023 roku w Markowej, rodzinnej miejscowości Ulmów. Po raz pierwszy w dziejach kościoła powszechnego cała rodzina, dzieci i rodzice zostali ogłoszeni błogosławionymi. Wdzięczność za dar nowych błogosławionych złożyli licznie przybyli na uroczystość wierni, duszpasterze, władze samorządowe i państwowe, łącznie około 30 tysięcy zebranych. Wspomnienie błogosławionej rodziny Ulmów będzie obchodzone corocznie w dniu 7 lipca.

Mocą Ulmów były otwarte kochające serca rodziny, które otworzyli również potrzebującym pomocy ośmiorgu żydowskim uciekinierom. Za udzielone wsparcie, dnia 24 marca 1944 roku rodzina Ulmów z przebywającymi u nich Żydami zostali rozstrzelani przez Niemców. Polska rodzina była promieniem światła w II wojnie światowej, a dzisiaj może stanowić wzór do naśladowania w niesieniu bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi. To prostota i przykład życia dla nas żyjących w XXI wieku.

Świadectwo męczeństwa rodziny Ulmów pobudza do refleksji. Być rodzicami to nieustannie wielkie i odpowiedzialne posłannictwo, to przesłanie na naszą codzienność. A jaka jest współcześnie misja rodziny? Bardzo prosta i oczywista: rodzice mają codziennie w wielkiej miłości towarzyszyć swoim dzieciom. To przykład i miłość. To tylko tyle i aż tyle. Rodzina Ulmów pokazuje nam jak wspierać się w rodzinie, jak być życzliwym, jak realizować swoje pasje, jak warto być pracowitym, pomocnym.  Życie błogosławionej rodziny Ulmów jest przykładem dokonywania wyborów, a jej śmierć to wołanie o zgodę i pokój na świecie. Słowa patrona naszej szkoły bł. ks. Jerzego Popiełuszki „zło dobrem zwyciężaj”, są ponadczasowe i mają swój wyjątkowy wymiar. Póki więc mamy czas, czyńmy dobro.

Błogosławiona Rodzino Ulmów, wzorze miłości bliźniego, uproś u Boga, by każdy z nas umiał, kochać drugiego jak siebie samego – to słowa refrenu pieśni, która uświetniła uroczystość. Jej autorką jest chórzystka Monika Maziarz, muzykę skomponował ks. dr hab. Mieczysław Gniady, dyrygent Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” z Przemyśla.  Utwór śpiewał chór składający się z 725 osób z 28 chórów i 3 scholi, a muzykę zagrała orkiestra złożona z członków 23 orkiestr – łącznie 556 osób. Na uroczystości obecnych było 28 dyrygentów i 23 kapelmistrzów.

W sobotnim koncercie poprzedzającym uroczystość beatyfikacji i w niedzielnym święcie uczestniczyły też rodziny naszej szkoły.

Rodzina Ulmów z Markowej (ipn.gov.pl)

„Świadectwo poMOCY” immersyjna etiuda filmowa IPN  

„Śmierć za człowieczeństwo. Rodzina Ulmów” w Markowej, katalog wystawy – IPN

Błogosławieni z Markowej – IPN

Przypowieść o błogosławionych Dziedzictwo Ulmów – IPN

Prezentujemy zdjęcia rodziny Ulmów ze zbiorów IPN Rzeszów: Wiktorii, Józefa, ich dzieci, najbliższych – rodziców i rodzeństwa, autorstwa Józefa Ulmy. Fotografie ukazują rodzinę pełną miłości i radości.