1700419194037
1700419194037

Super sprawa – na andrzejki zabawa

  • Post category:Aktualności

„Zebrała się nasza gromada,
Gdy już wieczór zapada.
Chętna do zabawy w andrzejkową noc,
Gdzie tańców i radości moc”.

W dawnych czasach, pod koniec każdego roku, kiedy dni stawały się krótsze, a wieczory dłuższe, młodzież po pracy i nauce zbierała się w jednym domu, aby wspólnie bawić się. Jedne z ważniejszych spotkań odbywały się w wieczory poprzedzające imieniny Katarzyny oraz Andrzeja. Był to czas wróżb. Chłopcy wróżyli sobie 24 listopada w tzw. Katarzynki, natomiast dziewczęta 29 w wigilię imienin Andrzeja.

Również w naszej szkole 18 listopada odbyła się andrzejkowa zabawa, a nasze dzieci cieszyły się bardziej z czasu spędzonego ze sobą. Przy dźwiękach muzyki, tańcach radowaliśmy się, bawiliśmy się, życzliwością się dzieliliśmy! Na naszą zabawę zawitała też grupa niebywałych gości: Kopciuszek, Policjant, Klaun, Kot, Spiderman i wiele , wiele innych, których nie sposób wymienić. Oczywiście pod przepięknymi strojami ukryli się nasi uczniowie, którzy swoją charakteryzacją ubarwili ten szczególny bal.

Całości dopełnił pyszny poczęstunek zorganizowany przez rodziców, którzy zaangażowani czuwali, by nikt nie odszedł głodny czy spragniony. „Tak fajnie, a tak krótko” – to słowa jednego z uczniów. Czy potrzeba lepszej recenzji ?

Warto przypomnieć, że z andrzejkami wiążą się nie tylko wróżby, ale również ludowe przysłowia. A oto jedno, które pasowało do sobotniej aury: „Gdy święty Andrzej ze śniegiem bieży, sto dni śnieg na polu leży”. Czy mądrość ludowa się sprawdzi? Zobaczymy…