image13
image13

Teatrzyk KAMISHIBAI

Nasza biblioteka im. Profesora Adama Grucy wzbogaciła się o teatrzyk Kamishibai. Razem z czytelnikami postanowiliśmy sprawdzić co to takiego. Kamishibai to wywodząca się z Japonii technika czytania i prezentacji książki obrazkowej – teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji.

Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystując plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę (butai) – drewniany teatrzyk  – w której przedstawiane są kolejne fragmenty bajki, opowiadania.

Kamishibai – lekka drewniana scena stanowi oprawę dla ilustracji i skupia na niej uwagę publiczności. W ten sposób opowieść  wyodrębnia się z otaczającej rzeczywistości.

Teatrzyk jest narzędziem edukacyjnym o szerokim zastosowaniu na różnych poziomach rozwijania umiejętności u dzieci takich jak:

  • słuchanie ze zrozumieniem,
  • koncentrację uwagi,
  • spostrzegawczość
  • rozwój wyobraźni.
  • wzbogacenie słownictwa,
  • doskonalenie poprawnego budowania zdań i dłuższych wypowiedzi.

Dzięki nowej technice uczniowie mieli okazję poznać bajki, legendy i wiersze takie jak:

Trzy małe świnki, Kotka Psotka, Słowik, Wilk i siedem koźlątek, Brzydkie kaczątko, Magiczna gąsienica, Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, Królowa pszczół, Legenda o Bazyliszku, Legenda o Smoku Wawelskim.

Wykorzystując zasadę teatru obrazkowego dzieci mogą same wymyślać i ilustrować własne opowiadania lub ilustrować znane wiersze.

Ze względu na swoją praktyczność (poręczny teatrzyk składany w formie walizki kamishibai można prezentować w rozmaitych miejscach, w których gromadzą się dzieci.

Zapraszam do biblioteki dzieci, uczennice i uczniów na spotkania literackie, również z wykorzystaniem nowej i polubionej formy edukacji czytelniczej – Kamishibai.

Bibliotekarka

Gabriela Sieradzka