IMG 5140
IMG 5140

Tradycje i zwyczaje świąteczne.

  • Post category:Aktualności

Nasza szkoła kultywuje zwyczaje i tradycje świąteczne. Wykonujemy r świąteczne, palmy wielkanocne, pisanki, koszyczki i wiele różnych ozdób do dekoracji stołu świątecznego. Rozmawiamy nie tylko o tradycjach i zwyczajach naszego kraju ale poznajemy również tradycje i zwyczaje innych narodów. Dokonujemy porównań, analizujemy różnice.

Tym razem o zwyczajach świątecznych naszych zachodnich sąsiadów – Niemców opowiedziała nam pani Diana Mis- Bobko, która na co dzień jest nauczycielem języka niemieckiego w naszej szkole. W swojej prezentacji przybliżyła nam ogólne wiadomości o tym kraju, zapoznała nas z barwami i symbolami narodowymi. Na kolorowej mapie wskazała granice państwa i sąsiadujące z nimi narody m.in. Polskę. Przygotowała ciekawe ćwiczenia, które dotyczyły liczebników głównych, kolorów i podstawowych słówek związanych ze świętami wielkanocnymi. Z rozsypanych liczb samodzielnie ułożyliśmy wyraz OSTERN co w języku niemieckim oznacza WIELKANOC. W formie zabaw ruchowych uczyliśmy się kolorów pisanek w języku niemieckim (rot, blau, grun, gelb, braun). Otrzymaliśmy wiele ciekawych materiałów z których stworzyliśmy gazetkę klasową, wykazującą różnice w zwyczajach między naszymi narodami. Na zakończenie zajęć szukaliśmy pisanek ukrytych wcześniej przez p. Dianę – jest to typowa zabawa świąteczna dzieci w Niemczech. Po wesołej zabawie, każdy z nas odliczał po niemiecku ilość zebranych pisanek . Zajęcia przeprowadzone metodą aktywności ruchowej były bardzo ciekawe i atrakcyjne. Wszyscy z ochotą uczestniczyliśmy w tej „lekcji języka niemieckiego”- czekamy na kolejną. Pani Dianie dziękujemy (danke schon).

Klasa trzecia
i wychowawczyni
Dorota Pisarczyk